יום פתוח בישוב החקלאי חצב – תצוגת זני שטח פתוח

ימים פתוחים
זרעים גדרה סינג׳נטה יום פתוח מושב חצב

בתאריך 04.05.23 יתקיים יום פתוח במושב החקלאי חצב. זוהי השנה השלישית ברציפות בה זרעים גדרה-סינג׳נטה מביאה לישראל תצוגת זנים מיוחדת במינה. התצוגה מתמקדת בזנים המיועדים לגידולי שטח פתוח ובהם: כרוב, כרובית, ברוקולי (כרוביים), קולורבי, חסה וקישוא.

אפשר לומר כי התצוגה כבר הפכה למסורת. לתצוגה מצפים מגדלי שטח פתוח רבים ואליה מגיעים מכל רחבי הארץ ומתכנסים ליום אחד מיוחד של חגיגה חקלאית אמיתית. כדי להכין את היום האחד הזה אנו עומלים כחצי שנה מראש והשנה צפויה תצוגה יוצאת דופן.

 

מה צפוי לקרות ביום הפתוח

יום התצוגה מתוכנן בקפידה ודורש הכנה של שישה חודשים. כל זאת כדי להציג 25 זנים מ-6 גידולים שונים. כל זן נשתל במספר תאריכים, במרווחים של שבוע עד עשרה ימים בין משתל למשתל וזאת כדי שנוכל ביום הפתוח להציג למגדלים את הזן במחזור מלא. זוהי הזדמנות נפלאה לראות את התנהגות הזן בטווחי ימי גידול שונים.

אל היום הפתוח יגיעו לא רק מגדלים מכל רחבי הארץ אלא גם אגרונומים, נציגי השטח של החברה, כדי להציג בפירוט את היתרונות של הזנים השונים. האגרונומים יענו על שאלות ויפרטו על פתרונות הגידול שאנחנו מספקים לצד הליווי והתמיכה המקצועית היום יומית שניתנת לכל חקלאי שעובד עם הזנים שלנו. 

 

היסטוריה של תצוגה

את התצוגה הראשונה פתחנו בשנת 2021 מתוך מטרה לאפשר למגדלים לראות את הזנים השונים בחלקות שטח פתוח ובמצבים השונים של הגידול. בשנה זו הצגנו 18 זנים מסחריים ומיד בסיומו של היום הפתוח התחלנו לחשוב ולתכנן את תצוגת 2022. 

בשנת 2022 סיפקנו הצצה ל-27 זנים אשר נפרסו על פני שבעה גידולים כשכל אחד הוצג בארבעה משתלים שונים שנשתלו בהפרש של שבוע זה מזה. ההצלחה של שתי התערוכות הייתה מסחררת. היא אפשרה לנו להיפגש עם המגדלים פנים אל פנים, לענות על שאלות רבות ואפשרה לאנשי המקצוע שלנו, שעובדים בצמוד עם המגדלים לכל אורך השנה, להסביר, לתאר ולהציג את הזנים השונים. התערוכות הקודמות רק ״פתחו את התיאבון״ והובילו אותנו להכנת יום פתוח בישוב החקלאי חצב לשנת 2023.

 

פסטיבל רווי בגידולים, צבעים וטעמים

יום תצוגת זני שטח פתוח הוא יום מלא בגידולים, צבעים, טעמים והתרגשות. השנה ניתן יהיה לראות בין היתר את ה-istem, זן ייחודי ומפתיע של פרחי כרובית הניתנים לאכילה ללא בישול. יוצגו גם ״גראפיטי״ ו-״דארק ויידר״ שהן כרוביות בעלות הצבע הסגול האטרקטיבי על המדף. 

לצידם יוצג הקישוא הקייצי ״סלינה״ בעל חיי המדף הארוכים, צורה צילנדרית מיטבית וצבע הירוק נשמר היטב גם בתנאי חום קשים. גם זני חסה מסולסלת אשר מתאימים גם לגידול הידרופוני (במים) יוצגו למבקרים וכן תיפתח בתצוגה עמדת Farm to Table בה יוגשו סלטים מיוחדים שכולם מבוססים על פריטים שנקטפו מחלקות התצוגה. זו עומדת להיות חגיגה בלתי נשכחת של צבעים וטעמים.

הכרות עם istem 

השנה נציג בפעם הראשונה את istem. זוהי הכרובית הראשונה והיחידה בעולם הגדלה על גבעול, מה שהופך אותה לאידאלית להכנה ביתית ואכילה כפי שהיא או לאחר בישול. אפשר ואף מומלץ לאכול גם את הגבעול אשר מעניק לכרובית טעם אגוזי מתוק. הזן עשיר בסיבית, ויטמין c ואכילה מקצה ועד קצה מונעת בזבוז מזון במטבח.

ה- istem הוא זן חדש המציע גנטיקה חדשה של כרובית המפתחת ניצני צד כשבקטיף הגבעול הירוק יהיה באורך של כ-13 ס״מ והגבעול הלבן בגודל של כ-4 ס״מ. הזן נותן לצרכנים את האפשרות להשתמש בכמות הגבעולים לפי הארוחה המתוכננת, לאכול את הכרובית טרייה, מאודה, צלויה בתנור או מוקפצת. בתערוכה נציג בפעם הראשונה את הזן על כל שלבי הגידול שלו.

 

להיפגש, להתרגש ולהתרשם

השנה התצוגה צפויה להתקיים ב-4 במאי בשטחים החקלאיים של מושב חצב הסמוך לכפר הנוער החקלאי. התצוגה נותנת הזדמנות למגדלים, אנשי שיווק והפצה, אנשי קשר של חברות הקמעונאות, משתלות וחברות תשומות חקלאיות, להיפגש, להתרגש ולהתרשם מהזנים השונים שאנו, בזרעים גדרה-סינג׳נטה מציעים לחקלאיים.

אם ביקרתם אותנו בשנים הקודמות בוודאי תשמחו להגיע לתצוגה הגדולה ולראות את הזנים שלא הצגנו לפני כן. אם פספסתם את התצוגות הקודמות, בטוח שלא תרצו להפסיד את ההזדמנות הנוכחית. מחכים לראות אתכם בשדה.