הינך נמצא כאן

Share page with AddThis

סיפור המייסדים

 


חברת "זרעים גדרה" הוקמה בשנת 1952, בתקופה של קיבוץ גלויות בה הוקמו מושבים חקלאיים ומעברות לשיכון העולים. אפשרות הפרנסה והתעסוקה באותה התקופה התמקדו, בעיקרן, בפיתוח החקלאות. 

החזון המקורי של מייסדי החברה היה ייצור זרעים משובחים לחקלאי ישראל, לתרום לפיתוח החקלאות וליצור מקומות תעסוקה לעולים. 

החלום העתידי באותם הימים היה לסייע בהשתלבות המדינה באזור המזרח התיכון על ידי ייצוא זרעים לאותן המדינות. 

המייסדים, 7 משפחות במספר, היו כולם מגדרה: וולדר, וייס, שטיאסני, אילן, סברדלוב, צוקרמן ובשנת 1963 הצטרפה לחברה משפחת כהן. 

בשנים הראשונות, בחריצות אין קץ, עסקנו בעיקר בעבודה ידנית בה תמכו כמאתיים עולים מתימן ומרוקו. 

את הזרעים שיווקנו דרך חברות השיווק הגדולות "עמיר", "אספקה", "שוק חקלאי" ו"הגרעין". 


לאחר מלחמת ששת הימים מונה אורי צוקרמן למנכ"ל החברה והחל בפיתוחה המקצועי ובהרחבת פעילותה לייצוא. פרופ' ריבנאי ממכון וולקני, שיעץ לחברה בהדברת מחלות ומזיקים, תרם רבות ביצירת הקשר העסקי עם מכון וייצמן ומכון וולקני. במקביל, נוצר הקשר עם הפקולטה לחקלאות. במכונים הללו עבדו טובי המטפחים, מלאי יצירתיות וחידושים, אשר טיפחו את טובי זני הפירות והירקות לשווקי העולם. 

מכון וייצמן למדע – הוא שנתן לחברה את המנוף הראשוני להתרחבותה עם פיתוח מלפפון ה"דלילה". הזן, שפותח ע"י פרופ' עזרא גלון, מי שהיה מנהל מחלקת הזרעים במכון, ושלמה ניאגו, היווה חידוש עולמי כאשר איפשר, לראשונה, הפריה באמצעות רוח ודבורים. חידוש זה הוביל להוזלת מחיר הזרעים. הזרעים החלו להימכר בארץ וזכו להצלחה רבה. חידוש זה, כמו גם טיפוח זני עגבניות עם עקרות זכרית של פרופ' פרנקל ז"ל ודוקטור דבורה לפושניר ממכון וולקני וטיפוח מלון ה"גליה" של דוקטור צבי קרחי, הביאו את מכוני המחקר הישראלים למעמד מכובד בתעשיית הזרעים העולמית. 

פרופסור נחום קידר, איש הפקולטה לחקלאות, הקים צוות של תלמידי הפקולטה אשר, בהדרכתו, טיפחו זנים מצטיינים לגידול בשטח פתוח וזנים בלתי מסיימים עם חיי מדף ארוכים. זנים אלה היוו מהפכה עולמית, שאפשרה לזנים שלנו לחדור לשווקים חדשים במחירים גבוהים. 

הצלחה במכירת זרעים מחייבת מערכת יחסים המבוססת על אמון. 

מחלקת השיווק איתרה את השווקים המתאימים לזנים שלנו והחלה למנות מפיצים המוכרים את זני החברה עם המותג "זרעים גדרה" ברחבי העולם, על פני כלל היבשות.