עגבניית טורי – גודל ומוצקות מנצחים בתחרות

גנטיקה
עגבנית טורי

מגדלי העגבניות מכירים את עגבניית טורי. זן עגבנייה בודדת, גדולה ומוצקה אשר מביאה יתרונות רבים לתהליך הגידול והשיווק. 

מגדלים רבים, מכל רחבי הארץ, בוחרים בזן טורי ונהנים מהתוצרת לאורך כל ימות השנה. מדובר בזן יציב, ותיק, אשר הוכיח לאורך שנים עמידות טובה בפני מזג האוויר המשתנה. הוותק והניסיון בגידול הזן מאפשר לחקלאי לגדל את הטורי ברוגע תוך ידיעה שמדובר בזן יציב שתמיד יספק את הסחורה ויקנה תחושת ביטחון בתוצר הצפוי.

בחירה בזן מנצח 

כל מגדל מבין היטב שההחלטה על בחירת הזן היא בעלת השפעה כלכלית גבוהה מאוד. יש שיאמרו שמדובר בסוג של הימור ובהימורים אתה רוצה לדעת שרוב הסיכויים לטובתך. זן טורי הוא זן עגבנייה בודדת ולפיכך מובן שנדרשים משאבים גדולים יותר של כוח אדם לביצוע עבודת הגידול לאורך העונה ובמיוחד במהלך הקטיף כדי לעבור פרי-פרי ולקטוף את הפירות המוכנים לשיווק. לצד החיסרון שדורש יותר כוח עבודה בקטיף, הפרי הבודד גדול במשקל לעומת פרי שנקטף באשכול והמשמעות הישירה הינה תגמול מול המשווק.

בכל הנוגע לעגבניות; משקל, גודל ואיכות אשר מתבטאת בעיקר בנראות, חשובה למשווק. על החקלאי לקבל החלטה שתהיה נכונה לו מבחינה פיננסית. עגבניית טורי מאפשרת לחקלאי לצאת לשתילה כשהוא יודע שבסיום העונה יוכל ליהנות מתוצר חקלאי איכותי וכלכלי כשלכך מצטרפים יתרונותיו הרבים של הזן.

טורי - יתרונות רבים לה

מצפון ועד דרום, המגדלים מכירים את עגבניית טורי וכשהם בוחרים בזן זה הם עושים זאת בביטחון רב מתוך היכרות רבת שנים.

זן טורי הוא זן ותיק מאד אשר מוביל את השוק בישראל ובמדינות נוספות באזור המזרח התיכון שנים רבות. מדובר בזן יציב שהמגדלים יודעים כיצד הוא מתנהג בתנאי אקלים המשתנים לאורך השנה ומדי שנה. בחירה זו מפחיתה את חוסר הוודאות שהמגדלים חוששים ממנה והם יכולים לצאת אל הדרך בראש שקט ולקבל את התוצאה לה הם מצפים.

השתמרות על הצמח

עגבניית טורי משתמרת מעולה על הצמח לאורך זמן. תכונה המעניקה למגדל אפשרות לגמישות במועד הקטיף. עבור המגדל, הבחירה מתי לבצע את הקטיף היא בחירה כלכלית והשתמרות העגבנייה היא תכונה שמאפשרת לו להחליט מתי לבצע את הקטיף כך שהוא יוכל לקבל מן המשווק את המחיר הטוב ביותר עבור התוצרת.

מוצקות 

אחת התכונות המוערכות בעגבנייה היא המוצקות שלה. המוצקות מעניקה חיי מדף ארוכים במיוחד, תכונה שמוערכת על ידי קנייני הרשתות, המשווקים וכמובן שעל ידי הצרכן הסופי מול המדף.

משקל גבוה

המשקל הסגולי של הפרי גבוה מאד בהשוואה לזנים מתחרים אחרים. ככל שהמשקל הסגולי גבוה יותר כך המחיר שמקבל המגדל לכל ארגז ישוקלל בהתאם. המטרה של המגדל היא לקבל את התוצאה הכלכלית הטובה ביותר ועגבניית טורי מאפשרת זאת.

התאמה לגידול בכל הארץ

עגבניית טורי מתאימה לגידול בכל האזורים החקלאיים בארץ. על אף ההתאמה לכל אזור, כדי ליהנות מהתוצר הטוב ביותר יש להיוועץ באגרונום מטעם חברת זרעים גדרה-סינג'נטה על מועדי השתילה המתאימים ביותר לכל אזור ולכל סוג מבנה לפני יציאה לדרך.

עמידות גבוהה

אחד השיקולים החשובים בבחירת זן אחד על פני האחר הוא העמידות בפני המפגעים השונים. עגבניית טורי נושאת עמה עמידות גבוהה (HR) ל-TSWV ועמידות (IR) לווירוס צהבון האמיר TYLCV. כמו כן, היא פחות רגישה לווירוס החדש ולסידוקים (שה"מ – משרד החקלאות).