חדשות טובות: אבטיח פאסיניישן גם בעונה המוקדמת

גנטיקה
chusam_fascination

פאסיניישן הוא זן אבטיח ללא גרעינים שהפך בשנים האחרונות לזן הבולט והנמכר ביותר בישראל ולסיפור הצלחה מתמשך - שנה אחר שנה שהוא מצטיין ביבול גבוה לדונם, בפירות גדולים, צורה אובלית יפה, מרקם נהדר, טעם וצבע נפלאים וחיי מדף ארוכים. לא במקרה הוא תופס כ־ 60% משוק האבטיחים בישראל. עד לא מזמן, התאים הפאסיניישן בעיקר לשתי עונות שתילה, המרכזית והמאוחרת. כעת, לאחר הליך פיתוח מורכב ומדויק שהביא לתוצאות מצוינות, הותאם הזן גם לעונת השתילה המוקדמת. שוחחנו עם חוסאם עוואד, מנהל מוצר דלועים בזרעים גדרה־סינג'נטה ושמענו על הבשורה החדשה.

האתגר בגידול בעונה המוקדמת

כל חקלאי מכיר היטב את עונות הגידול ואת האתגר של כל אחת מהן. העונה המוקדמת נחשבת לקשה מבחינת גידול האבטיח. זו עונת מעבר, שהשתילה בה נעשית בחודשים ינואר-פברואר כשהטמפרטורות נמוכות ואילו הגידול מתרחש כשהטמפרטורות עולות, תקופה המאופיינת באקלים לא יציב. "כשבחוץ אין יציבות, הזן חייב להיות יציב. זה מה שנותן לחקלאי שקט נפשי" מסביר חוסאם. "בבחינת הזן ופיתוחו לשתילות המוקדמות חשבנו על כל הגורמים בשרשרת הערך. על החקלאי שרוצה לקבל את היבול האיכותי עם התוצאות הטובות ביותר, על הסוחר שרוצה לקנות ולמכור אבטיחים איכותיים, על החנויות שרוצות זן עם חיי מדף ארוכים וצבע אטרקטיבי וכמובן, על הלקוח הסופי שמצפה לאבטיח מתוק במרקם איכותי". 

חוסאם עוואד, מנהל מוצר דלועים בדרום-מזרח אירופה - סינג'נטה

הבשורה – הזן היציב והאהוב מתאים גם בעונה המוקדמת

לאחר שנים בהם החקלאים הישראלים אימצו את זן הפאסיניישן בעונה המרכזית והמאוחרת, הגיעה בשורה של ממש. "פאסיניישן הוא סיפור הצלחה מתמשך" מסביר חוסאם את ההתרגשות שהוא נתקל בה בקרב החקלאים.

"ועתה, תודות ללמידה והתאמות אגרוטכניות שנעשו ע"י צוות האגרונומים של חברת זרעים גדרה־סינג'נטה יחד עם החקלאים עצמם, ניתן לגדל את הפאסיניישן ולקבל תוצאות מצויינות גם בעונה המוקדמת. למעשה, ההתאמה נעשתה לאורך השנתיים האחרונות ועכשיו חקלאים יכולים ליהנות מהפאסיניישן גם בעונה המוקדמת, כשהתוצאות מדברות בעד עצמן עם משקל פרי ממוצע של למעלה מ-6 ק"ג ויבול משווק של למעלה מ-6 טון לדונם" דבר אשר מחזק את היציבות של הזן שנה אחר שנה. חקלאים שטרם התנסו בגידול הזן, יגלו אבטיח מתוק ואיכותי בכל מועדי השתילה. 

בתמונה: חוסאם עוואד, מנהל מוצר דלועים בדרום-מזרח אירופה - סינג'נטה

נתוני מגדלים - אבטיח פאסיניישן בעונה המוקדמת 2021

בתמונה: תוצאות מגדלים, אבטיח פאסיניישן בעונה המוקדמת במועדי שתילה שונים

האגרונומים של זרעים גדרה-סינג'נטה בבחינות איכות בשטח

מה הופך את זן אבטיח פאסיניישן לסיפור הצלחה?

כל שרשרת הערך בענף האבטיח נהנית מהביצועים של זן הפאסיניישן. עכשיו יכולים החקלאים לחוות סיפורי הצלחה גם בעונה המוקדמת שנחשבת למאתגרת במיוחד וליהנות משקט נפשי, ביטחון בגידול והגדלת הרווחיות. "הארכת טווח מועד השתילה הוא ללא כל ספק בשורה של ממש עבורנו, אך הכי חשוב, עבור החקלאים שההצלחה שלהם היא ההצלחה שלנו" מסכם עוואד.

בתמונה: יגאל אביב ושמואל ונחוצקר, האגרונומים של זרעים גדרה-סינג'נטה בבחינות איכות של הזן בשטח