פריצת דרך עולמית! זן עגבנייה מסחרי עם עמידות (IR) לנגיף ToBRFV

גנטיקה
עגבניית לנסור על הצמח

בשורה לענף החקלאות ולמגדלי העגבניות - בתום 5 שנות מחקר ופיתוח הצליחו חוקרי סינג׳נטה העולמית לפתח זן עגבניות חדש העמיד בפני וירוס טומבו (ToBRFV). זן עגבניית לנסור - Lansor מהווה פריצת דרך עולמית בהיותו זן העגבניה הראשון בעולם שעמיד (IR) בפני וירוס הטומבו הקטלני, אשר קטל מעל 50% מיבול העגבניות בישראל ובעולם בשש השנים האחרונות. ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שהחלה לגדל את הזן החדש, אשר צפוי לסייע למגדלי העגבניות בישראל בשיקום שטחי הגידול והחממות ולהוביל לגידול משמעותי ביבול העגבנייה ולצמצום ניכר בייבוא עגבניה.

וירוס הטומבו - נזק נרחב לענף בישראל ובעולם

בענף החקלאות ברחבי העולם ובישראל נאבקים מזה שש שנים בנגיף ToBRFV (Tomato Brown Rugose Fruit Virus). מאז גילויו ב-2014 הסב הווירוס נזקים משמעותיים בצמחי וביבולי עגבניות ופגע קשות בשטחי גידול העגבנייה בעולם. בישראל הוביל הנגיף לירידה מתמשכת של כ-50% מיבול העגבנייה, החל משנת 2014, וגרם לנזק כלכלי הנאמד בכ-120 מיליון שקלים. פגיעת הנגיף הובילה לקריסה של עשרות משקים בארץ, ואילצה חקלאים רבים לעקור את צמחי העגבנייה ולסגור חממות. הירידה המשמעותית ביבול הביאה לעליית מחירי העגבנייה לצרכן ולייבוא עגבניות בהיקפים חסרי תקדים, בעיקר מתורכיה ומעזה.

צמח ותפרחת נגועים בנגיף הטומבו ToBRFV

כיצד פותח זן העגבניות העמיד מפני וירוס הטומבו?

עם גילוי וירוס ה-ToBRFV, החל במעבדות המחקר ופיתוח בחברות הזרעים, מרוץ למציאת זן עגבנייה בעל תכונות עמידות בפני המחלה. פריצת הדרך הגיעה בתום 5 שנות מחקר בלבד, במעבדות המחקר והפיתוח של חברת סינג'נטה. הודות למאגר הגנטי (germplasm) הנרחב העומד לרשות החברה ובאמצעות הטכנולוגיה החדשנית והמתקדמת ושימוש בסמנים מולקולריים, הצליח צוות המחקר והפיתוח של סינג׳נטה לקדם עמידות גבוהה יותר בגנים ספציפיים ולייצר זן עגבנייה עמיד - עגבניית 'לנסור-Lansor'.  

 

 

בתמונה: צמח ותפרחת נגועים בנגיף ToBRFV

ד"ר פילאר צ'קהמנהלת טיפוח גלובלית של עגבניות בסינג'נטה התייחסה לתהליך הטיפוח וציינה "על ידי פיתוח מהיר ושימוש בסמנים מולקולריים, הצלחנו לפתח תוך חמש שנים בלבד זן עמיד לנגיף, כאשר בדרך כלל פיתוח זן עמיד יכול לארוך עד 10 שנים! הודות להצלחת המחקר ניתן לפרוס את פיתוח שיטת העמידות למגוון רחב של זנים במאגר הגנטי שלנו".

הכירו את זן עגבניית 'לנסור-Lansor'

עגבניית לנסור

מגדלי העגבניות ברחבי העולם ובישראל, חיכו בכיליון עיניים, לפתרון שינצח את המאבק בווירוס ToBRFV. זן העגבנייה החדש 'לנסור-Lansor', בעל עמידות IR צפוי להביא לפתרון המשבר ועתיד לשנות את ענף העגבניות בארץ ובעולם. את זן הלנסור ניתן לשתול בחממות ובבתי רשת והוא ישווק בקרוב לחקלאים ברחבי הארץ. החקלאים שיבחרו לגדל את הזן יזכו אף בליווי אישי ומקצועי מצוות האגרונומים של 'זרעים גדרה-סינג'נטה'. התוכנית היא להמשיך ולהציג את זן 'לנסור-Lansor' בתוכניות הטיפוח של החברה ברחבי העולם, ובשנים הקרובות לבנות עמידות רחבה במבחר מוצרי החברה.

הניסיון הישראלי מבשר טובות!

כחלק ממאמצי טיפוח הזן העמיד, צוות אגרונומים של 'זרעים גדרה-סינג'נטה', בשיתוף מגדלי עגבניות בעוטף עזה הקימו חממות לגידול הזן החדש והעמיד, המשתרעות על פני שטח של כ-10 דונם. התוצאות המעולות לא אחרו להגיע.

 

לדברי עידן אלון, מגדל עגבניות בעוטף עזה, המגדל בימים אלה את עגבניית 'לנסור-Lansor' בשטחו

המגדל עידן אלון ממושב יתד עם עגבנית 'לנסור'

"בשנים האחרונות אני וחברי החקלאים מתמודדים בחוסר אונים מול הנגיף שפגע במחצית מיבול העגבנייה, נאלצנו להשמיד כמויות רבות של פרי, וחלקנו אף עברו לגידולים חקלאיים אחרים. הבשורה של 'זרעים גדרה-סינג'נטה' מהווה עבורנו תקווה וציפייה כי נוכל לחזור ולגדל עגבניות בריאות ועמידות לצרכן הישראלי. כבר עכשיו אני מבחין בצמחי העגבנייה החדשה, שגדלה באופן מבטיח ועמיד, נראה שהצמחים במצב טוב מאוד ובעלי פוטנציאל לגידול יעיל ובריא".

 

 

 

בתמונה: המגדל עידן אלון ממושב יתד, עוטף עזה, עם פרי ה'לנסור'

ליאור קושניר, מנהל היחידה העסקית בחברה התייחס לפריצת הדרך ואמר: 

"אנו גאים להיות הראשונים שמביאים את פריצת הדרך שתביא לסיומו של משבר נגיף- ToBRFV בעגבניות. בשנים האחרונות בענף החקלאות, העיניים היו נשואות אל עולם המחקר המתקדם של טיפוח זנים חדשים ועמידים, בתקווה לפיצוח הגנטי שייצור זן עגבנייה חדש ועמיד. הצגתו של זן פורץ דרך זה, העמיד בפני הנגיף מעיד על מסירותה של 'זרעים גדרה-סינג'נטה' לתמוך במגדלים ובחקלאות, בשילוב טכנולוגיה חדשנית, על מנת להבטיח שגידולי ירקות בעלי ערך גבוה יפיקו את מלוא הפוטנציאל הגנטי שלהם, תוך שיפור, האיכות, הנוחות והפרודוקטיביות, לטובת מגדלים, משווקים, קמעונאים וצרכנים".
בתמונה: מנהל היחידיה העסקית - זרעים גדרה-סינג'נטה (צילום: מושיק ברין)

מה צפוי כעת?

עם הצלחת הגידול, החלו החודש בשיווק ראשון, לרשתות השיווק בארץ. הצפי הוא כי עד אמצע שנת 2021 ישווקו מעל ל-100 טון עגבנייה וכבר בסתיו 2022 יהיו בארץ כ-400 דונם חממות גידול עגבניית 'לנסור-Lansor', דבר שיביא לאיזון בכמות יבול העגבנייה בארץ, כאשר היבול יעלה בכ-50% לכל דונם. הציפייה היא כי לאורך השנים הקרובות יביא הזן החדש להתייצבות ענף העגבניות בארץ.

 

 

בתמונה: ליאור קושניר, מנהל היחידה העסקית, זרעים גדרה-סינג'נטה

למידע נוסף על הזן 'לנסור' והיתרונות שלו צפו בסרטון המיוחד שהכנו

 

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

לחברת זרעים גדרה-סינג'נטה צוות אגרונומים מקצועי אשר תומך ומלווה את המגדלים בכל שאלה ובעיה.