הינך נמצא כאן

Share page with AddThis

פריצת דרך עולמית! זן עגבנייה מסחרי עם עמידות (IR) לנגיף ToBRFV

זנים חדשים
14.01.2021
לנסור - פרי

בשורה לענף החקלאות ולמגדלי העגבניות - בתום 5 שנות מחקר ופיתוח הצליחו חוקרי סינג׳נטה העולמית לפתח זן עגבניות חדש העמיד בפני וירוס טומבו (ToBRFV). זן עגבניית לנסור - Lansor מהווה פריצת דרך עולמית בהיותו זן העגבניה הראשון בעולם שעמיד (IR) בפני וירוס הטומבו הקטלני, אשר קטל מעל 50% מיבול העגבניות בישראל ובעולם בשש השנים האחרונות. ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שהחלה לגדל את הזן החדש, אשר צפוי לסייע למגדלי העגבניות בישראל בשיקום שטחי הגידול והחממות ולהוביל לגידול משמעותי ביבול העגבנייה ולצמצום ניכר בייבוא עגבניה.

וירוס הטומבו - נזק נרחב לענף בישראל ובעולם

בענף החקלאות ברחבי העולם ובישראל נאבקים מזה שש שנים בנגיף ToBRFV (Tomato Brown Rugose Fruit Virus). מאז גילויו ב-2014 הסב הווירוס נזקים משמעותיים בצמחי וביבולי עגבניות ופגע קשות בשטחי גידול העגבנייה בעולם. בישראל הוביל הנגיף לירידה מתמשכת של כ-50% מיבול העגבנייה, החל משנת 2014, וגרם לנזק כלכלי הנאמד בכ-120 מיליון שקלים. פגיעת הנגיף הובילה לקריסה של עשרות משקים בארץ, ואילצה חקלאים רבים לעקור את צמחי העגבנייה ולסגור חממות. הירידה המשמעותית ביבול הביאה לעליית מחירי העגבנייה לצרכן ולייבוא עגבניות בהיקפים חסרי תקדים, בעיקר מתורכיה ומעזה.

צמח ותפרחת נגועים בנגיף הטומבו ToBRFV

בתמונה: צמח ותפרחת נגועים בנגיף ToBRFV

כיצד פותח זן העגבניות העמיד מפני וירוס הטומבו?

עם גילוי וירוס ה-ToBRFV, החל במעבדות המחקר ופיתוח בחברות הזרעים, מרוץ למציאת זן עגבנייה בעל תכונות עמידות בפני המחלה. פריצת הדרך הגיעה בתום 5 שנות מחקר בלבד, במעבדות המחקר והפיתוח של חברת סינג'נטה. הודות למאגר הגנטי (germplasm) הנרחב העומד לרשות החברה ובאמצעות הטכנולוגיה החדשנית והמתקדמת ושימוש בסמנים מולקולריים, הצליח צוות המחקר והפיתוח של סינג׳נטה לקדם עמידות גבוהה יותר בגנים ספציפיים ולייצר זן עגבנייה עמיד - עגבניית 'לנסור-Lansor'.  ד"ר פילאר צ'קהמנהלת טיפוח גלובלית של עגבניות בסינג'נטה התייחסה לתהליך הטיפוח וציינה "על ידי פיתוח מהיר ושימוש בסמנים מולקולריים, הצלחנו לפתח תוך חמש שנים בלבד זן עמיד לנגיף, כאשר בדרך כלל פיתוח זן עמיד יכול לארוך עד 10 שנים! הודות להצלחת המחקר ניתן לפרוס את פיתוח שיטת העמידות למגוון רחב של זנים במאגר הגנטי שלנו".

הכירו את זן עגבניית 'לנסור-Lansor'

עגבניית לנסור

מגדלי העגבניות ברחבי העולם ובישראל, חיכו בכיליון עיניים, לפתרון שינצח את המאבק בווירוס ToBRFV. זן העגבנייה החדש 'לנסור-Lansor', בעל עמידות IR צפוי להביא לפתרון המשבר ועתיד לשנות את ענף העגבניות בארץ ובעולם. את זן הלנסור ניתן לשתול בחממות ובבתי רשת והוא ישווק בקרוב לחקלאים ברחבי הארץ. החקלאים שיבחרו לגדל את הזן יזכו אף בליווי אישי ומקצועי מצוות האגרונומים של 'זרעים גדרה-סינג'נטה'. התוכנית היא להמשיך ולהציג את זן 'לנסור-Lansor' בתוכניות הטיפוח של החברה ברחבי העולם, ובשנים הקרובות לבנות עמידות רחבה במבחר מוצרי החברה.

הניסיון הישראלי מבשר טובות!

כחלק ממאמצי טיפוח הזן העמיד, צוות אגרונומים של 'זרעים גדרה-סינג'נטה', בשיתוף מגדלי עגבניות בעוטף עזה הקימו חממות לגידול הזן החדש והעמיד, המשתרעות על פני שטח של כ-10 דונם. התוצאות המעולות לא אחרו להגיע.

לדברי עידן אלון, מגדל עגבניות בעוטף עזה, המגדל בימים אלה את עגבניית 'לנסור-Lansor' בשטחו

"בשנים האחרונות אני וחברי החקלאים מתמודדים בחוסר אונים מול הנגיף שפגע במחצית מיבול העגבנייה, נאלצנו להשמיד כמויות רבות של פרי, וחלקנו אף עברו לגידולים חקלאיים אחרים. הבשורה של 'זרעים גדרה-סינג'נטה' מהווה עבורנו תקווה וציפייה כי נוכל לחזור ולגדל עגבניות בריאות ועמידות לצרכן הישראלי. כבר עכשיו אני מבחין בצמחי העגבנייה החדשה, שגדלה באופן מבטיח ועמיד, נראה שהצמחים במצב טוב מאוד ובעלי פוטנציאל לגידול יעיל ובריא".

המגדל עידן אלון ממושב יתד עם עגבנית 'לנסור'

בתמונה: המגדל עידן אלון ממושב יתד, עוטף עזה, עם פרי ה'לנסור'

ליאור קושניר, מנכ"ל החברה התייחס לפריצת הדרך ואמר: 

"אנו גאים להיות הראשונים שמביאים את פריצת הדרך שתביא לסיומו של משבר נגיף- ToBRFV בעגבניות. בשנים האחרונות בענף החקלאות, העיניים היו נשואות אל עולם המחקר המתקדם של טיפוח זנים חדשים ועמידים, בתקווה לפיצוח הגנטי שייצור זן עגבנייה חדש ועמיד. הצגתו של זן פורץ דרך זה, העמיד בפני הנגיף מעיד על מסירותה של 'זרעים גדרה-סינג'נטה' לתמוך במגדלים ובחקלאות, בשילוב טכנולוגיה חדשנית, על מנת להבטיח שגידולי ירקות בעלי ערך גבוה יפיקו את מלוא הפוטנציאל הגנטי שלהם, תוך שיפור, האיכות, הנוחות והפרודוקטיביות, לטובת מגדלים, משווקים, קמעונאים וצרכנים".

ליאור קושניר, מנכ"ל זרעים גדרה-סינג'נטה

בתמונה: ליאור קושניר, מנכ"ל זרעים גדרה-סינג'נטה

מה צפוי כעת?

עם הצלחת הגידול, החלו החודש בשיווק ראשון, לרשתות השיווק בארץ. הצפי הוא כי עד אמצע שנת 2021 ישווקו מעל ל-100 טון עגבנייה וכבר בסתיו 2022 יהיו בארץ כ-400 דונם חממות גידול עגבניית 'לנסור-Lansor', דבר שיביא לאיזון בכמות יבול העגבנייה בארץ, כאשר היבול יעלה בכ-50% לכל דונם. הציפייה היא כי לאורך השנים הקרובות יביא הזן החדש להתייצבות ענף העגבניות בארץ.

למידע נוסף על הזן 'לנסור' והיתרונות שלו צפו בסרטון המיוחד שהכנו


 

לחברת זרעים גדרה-סינג'נטה צוות אגרונומים מקצועי אשר תומך ומלווה את המגדלים בכל שאלה ובעיה.

        

כל המידע המופיע בפרסום זה אינו מהווה ייעוץ כלשהו ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. תנאים ונסיבות בשטחי הגידול משפיעים במידה רבה על התוצאות הסופיות של הגידול. לפיכך, זרעים גדרה לא תישא בכל אחריות לתוצאות הגידול. התמונות בפרסום זה הינן להמחשה בלבד. ט.ל.ח. כל הזכויות שמורות לזרעים גדרה בע"מ 2022 ©