הינך נמצא כאן

Share page with AddThis

זנים חדשים של פלפלים צהובים וכתומים

זנים חדשים
17.10.2016

אחרי שכבשו את גידול הפלפלים האדומים עם זן הקנון 'מלך הערבה', מתחילים בזרעים גדרה לשווק למגדלים שני זני פלפל חדשים, צהובים, וכתומים. הכירו את הכוכבים החדשים שיר וג'ורדן

את סדרת הדרמה הישראלית המצליחה 'פלפלים צהובים', ראו כולם. הסדרה, שחשפה בפני הציבור הישראלי את ההתמודדות עם גידול ילד אוטיסט, גם סיפקה הצצה לחיים ביישובי הערבה ולחייהם של החקלאים מגדלי הפלפל. בעונה הקרובה משיקה חברת זרעים גדרה שני זנים חדשים של פלפלים צהובים וכתומים שיכבשו לא את המסך אלא את המגדלים ואת החיך של הצרכנים בארץ ובעולם.

ארנון להב,  מנהל המכירות באזור הערבה הדרומית של זרעים גדרה, נלהב מהתוצאות שהוא רואה. להב, מנהל מכירות בחברה כבר 15 שנים וחקלאי ותיק בעברו, צופה לשני הזנים עתיד גדול:" אלו זנים יפים במיוחד, שפותחו בשיתוף פעולה של חברת זרעים גדרה יחד עם הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות".

הליך פיתוח וניפוי קפדני

 זני השיר והג'ורדן מצטרפים למשפחה ברוכת זנים של זרעים גדרה בה מככבים לא רק פלפל הקנון המנצח אלא גם הסובק והנועם, שני זנים אדומים נוספים שפותחו בחברה, ולהב מרחיב קצת על ההליך שעוברים הפלפלים בדרך לגידול מסחרי, הליך שמזכיר ניפוי קשוח ביחידת עילית.

"כל זן שאנחנו מפתחים בזרעים גדרה עובר הליך בן שלוש שנים של פיתוח ובדיקה, את ההליך אנחנו מתחילים עם מאתיים זנים פוטנציאלים, ובסופו אנחנו מגיעים למספר קטן של זנים מנצחים. אנחנו מחפשים בפלפל שילוב של מספר תכונות חשובות למפתחים ולמגדלים, וזני השיר והג'ורדן בהחלט מספקים את הסחורה. אלו פלפלים יפים, עמידים, מוצקים, עמידים לתנאי מזג אוויר קיצוניים, דבר חשוב מאד בקרב מגדלי הערבה. ניסוי הגידול בזן שיר הצהוב נערך מכיכר סדום ועד פארן בקרב שבעה מגדלים. פלפל השיר מניב פרי בגודל 100-80 מילימטר ובמשקל  של 200-180 גרם, ומתאים במיוחד ליצוא למשל לאנגליה בה ההגדרות לגודל ומשקל מאד נוקשות".

להב מסביר כי הזנים החדשים מעניקים לחקלאי יתרון שזוכה בפלפל עמיד עם שוק רחב ליצוא, אלה מעלות שלא ניכרות לעין ולחך של לצרכן הסופי: "אני מאמין באיכות השיר והג'uרדן ואני מקווה מאד שבעונה המסחרית בעוד שנה נגיע ל-400-300 דונמים בערבה בצהוב וכתום".

הפלפל הוא הגידול העיקרי כיום במשקי הערבה. כ-70 אחוזים משטחי הגידול בערבה משמשים לגידול פלפלים, ומתוכם  הזן הוותיק ביותר הוא זן ה'קנון' האדום של זרעים גדרה, שכבש במהלך העשור האחרון מעל 70% מגידול הפלפלים האדומים בערבה. מלבד הפלפלים המוכרים לכולנו, האדומים, הצהובים, הכתומים והירוקים, מגדלים בערבה גם פלפלים בצבעי שוקולד, וסגול כהה שהצרכן הישראלי כלל אינו מכיר ומיועדים ליצוא בלבד. הישראלים מאוהבים בפלפל וצורכים אותו במקום שני אחרי העגבנייה.

רשת בטחון כלכלית

גם יוגב קליין, מנהל המכירות בצפון הערבה של זרעים גדרה ואגרונום בהכשרתו, מרוצה מאד מהזנים החדשים שליווה במהלך שלב הניסוי בעונה שחלפה: "הפלפלים הללו הם רשת בטחון לחקלאי. זה לא סוד שהשנה הייתה קשה במיוחד למגדלי הפלפל בערבה, והזנים החדשים של זרעים גדרה, שפותחו במיוחד כדי לעמוד בתנאים קיצוניים, מספקים לחקלאים המגדלים רשת בטחון כלכלית מכיוון שהם מניבים יבול יפה גם בתנאים קשים".

"לפלפל הג'ורדן יש צימוח חזק מאד, יכולת לחנוט גם בתנאי חום וגם בתנאי קור. הוא מניב יבול גבוה של פרי בלוקי, גדול, מסיבי, מתאים מאד ליצוא לאירופה, לרוסיה וגם לשיווק בישראל, ויש לו את אותם חיי מדף וכושר השתמרות אחרי הקטיף כמו לזני פלפלים כתומים אחרים".

"גם לזן השיר הצהוב יש צימוח חזק, הוא זן  'לא מפונק' שאינו דורש הרבה טיפול וחוסך לחקלאי כוח אדם  באופן משמעותי במהלך הגידול, גם הקטיף של השיר קל במיוחד, ונעשה ידנית. העלווה החזקה של הצמח שומרת על הפלפל גם בסוף העונה, ואם כל זה לא די-לשיר יש חיי מדף מעולים יחסית לפלפלים צהובים אחרים. אלו בהחלט שני זנים שיכולים לאפשר לחקלאי סוג של בטחון גם בהתמודדות עם תנאי סביבה משתנים".

את הניסוי בפלפלי הגו'רדן ערך יוגב בשטח גדול יחסית של שבעה דונם, כ-25,000 שתילים, באזור הערבה הצפונית בין עין יהב וכיכר סדום, והוא צופה לו עלייה חזקה בשוק הישראלי.

אחרי שנה של ניסיונות גידול מבוקרים יצאו בעונה הקרובה, עונת 2015-2014 זני השיר הצהוב וגם הג'ורדן הכתום לשיווק חצי מסחרי-הזרעים ישווקו למגדלים בחצי מחיר, ורק בעונה שאחרי במחיר מלא כדי לאפשר לחקלאים להתנסות בגידול הזנים החדשים.