אדום אדום: הכירו את זני העגבניות, האבטיחים והפלפלים הכי חמים של 2017

חדשות ועדכונים

לכתבה המקורית כפי שפורסמה באתר 

צ'רי "נבולה", "אקירה", "דמה", "שלהבת", "סיישל" ועגבניה בודדת "קרפנתיה". אם תהיתם, אלו אינם שמות של איים באוקיאנוס ההודי או שמות של כוכבים שגילה לאחרונה טלסקופ החלל האבל - אלא שמות זני העגבניה שיככבו השנה בשווקי ישראל - זנים שחברת זרעים גדרה-סינג'נטה פיתחה ואף הביאה לארץ משווקים מובילים בחו"ל.

סינג'נטה העולמית הודיעה לפני מספר חודשים על סגירת אתר רבדים בישראל, אולם הנציגות המסחרית המקומית - זרעים גדרה-סינג'נטה ממשיכה לפעול במלוא המרץ ומביאה בשורות חדשות למגדלים עם שלל מוצרים חדשים לשוק המקומי.

בשנה הקרובה ייכנסו לשוק מגוון זנים בגידולי הפלפל, עגבניה ובהמשך גם אבטיח. אחד מהגידולים שמתבלטים בערב רב של הזנים החדשים שיושקו השנה, הוא גידול העגבניה, כאשר הסגמנט הבולט במיוחד הוא סגמנט עגבניות הצ'רי. לא פחות מ- 4 זני צ'רי חדשים ייכנסו השנה לשוק ולצידם עגבניות לקטיף בודד ועגבניות מסגמנט קוקטייל.

הכירו את זני העגבנייה הלוהטים שיככבו בקרב החקלאים ב-2017

השמות הייחודיים של זנים אלו שהוזכרו בתחילת הכתבה, מבשרים לקהל המגדלים המקומי שחלק מן הזנים מגיעים ממדינות שמעבר לים. עגבניית צ'רי "נבולה" (Nebula) אשר מפתיעה בטעמה, הצליחה בשנתיים האחרונות לכבוש את השוק האירופאי ואת המדפים ברשתות השיווק. היא מוכרת בעיקר בכינוייה "פיצוץ של טעם" אשר משלב איזון מושלם וגבוה בין חומציות לסוכרים וקליפה קריספית שגורמת לעגבניה "להתפוצץ" לטועמיה בתוך הפה.

נבולה – "עגבניית צ'רי נבולה (Nebula) - "פיצוץ של טעם" (צילום: זרעים-גדרה)

הזן "שלהבת" קיבל את שמו המקומי בשל צבע האשכול המשתנה בגווניו, אשר מזכיר את שלהבת הלהבה. מדובר בזן עגבנייה בסגמנט קוקטייל שצורת הפרי מזכירה לב או טיפה. מביני עניין יעידו על הזן שהוא מאפשר למגדלים לחסוך בידיים עובדות, מאחר ואשכולותיו נקטפים בקלות. ובנוסף לכך, הוא מסתמן כמצטיין בחנטה בתקופה חמה או קרה ולכן ניתן לגדל אותו לאורך כל השנה.

זנים נוספים שיהיו זמינים לגידול בכל עונות השנה ועתידים לספק למגדלים ייבולים טובים, הם "אקירה" (Akyra) ו"דמה" (Dema) - האחת היא עגבניית צ'רי מאורכת ומוצקה והשניה היא עגבניית צ'רי שאשכולותיה מסתדרים כמו חיילים באריזות ה"קלמר" שעל המדפים.

פרט לארבעת זני העגבנייה שצוינו עד כה, יוצגו השנה לשוק זני עגבנייה נוספים, וביניהם זן ששמו האקזוטי עושה לכל אחד חשק להשתזף בשמש החמה - "סיישל" - זן עגבניית צ'רי מאורך ומיוחד בטעמו המתוק-חמצמץ. אליו מצטרפת עגבנייה לקטיף בודד העונה לשם "קרפנתיה" שצופים לה עתיד מבטיח, בשל כושר החנטה של הזן, היבול, חיי המדף והמוצקות של פירותיה.

אדום ירוק אבל לא רק בעגבניות

בגזרת גידול האבטיחים, לצד האבטיח המוביל של החברה כיום שעונה לשם "פאסיניישן" עתיד להופיע זן אבטיחים חדש המכונה "sweet dawn" שנועד לתת מענה למגדלים המקדימים לשתול בעונה הקרה ופותחים בד"כ את עונת האבטיחים ומספקים לצרכן הקצה סחורה מתוקה ועסיסית עוד לפני תחילתו של הקיץ הלוהטת. בדומה ל"פאסיניישן", מדובר בזן בעל קליפה ירוקה כהה, עם רמת סוכר גבוהה ונגיסה קראנצ'ית וטעימה. גם הגודל שלו מתאים כמעט לכל מקרר והוא יכול לשמור על איכות טובה לפחות שבוע ימים בקירור.

שלהבת - "עגבנייה שצורתה מזכירה לב או טיפה" (צילום: זרעים-גדרה)

חברת סינג'נטה מוכרת בעולם בזכות איכות מוצריה, בהם זני האבטיח המטופחים בעיקר בארה"ב. מוצריה מוכרים בישראל מזה שנים רבות, ביניהם זני אבטיח טריקס 313, קרימסון סוויט ועוד. בתערוכת "Fruit Logistica" שנערכה במהלך חודש פברואר האחרון, הציגה סינג'נטה מוצר אבטיח שמועמד לקבלת פרס החדשנות: אבטיח המוכנה "crisp delight" שמתאפיין בחיי מדף ארוכים במיוחד לאחר הקטיף, מאחר והוא מבשיל ונהפך למתוק וקריספי כשבוע - שבועיים לאחר הקטיף. זהו אבטיח שמתאים לשוק הייצוא ולתעשיית המזון המעובד אשר במסגרתו משווקים פירות טריים חתוכים באריזות).

ולא אמרנו דבר על הפלפלים של סינג'נטה

לצד אבטיח ועגבניות, יושק השנה זן פלפל חדש בעל עמידות לנמטודות אשר מתאים לתקופת הגידול באביב-קיץ. תקופות גידול אלו מאתגרות מאוד לעיתים עבור חלק גדול מגידולי הירקות, וכל פתרון שמקל או מסייע למגדלים הוא מבורך. "יזיר" הינו זן פלפל בלוקי אדום ייחודי בעל עמידות לנמטודות (תולעי קרקע קטנות אשר תוקפות את שורשי הצמח ומחלישות את הצמח). בנוף הגידול החיוור שמאפיין חלקות נגועות בנמטודות ואת תקופת האביב והקיץ, צמח היזיר עומד איתן וגבוה, עם גוון ירוק עז ועושר של פלפלים אדומים ואיכותיים על הצמח.

יזיר – "צמח היזיר מתבלט בחלקת ניסוי נגועה בנמטודות" (צילום: זרעים-גדרה)

חברת זרעים גדרה - סינג'נטה שפועלת בארץ מ-1952 ידועה כמי שמקפידה בנושא איכות המוצרים. החברה פועלת רבות על מנת לספק לקהל המגדלים גנטיקה מצויינת ומובילה, שבאה לידי ביטוי בתכונות הזנים הן ברמת הצמח והן ברמת איכות הפרי, לצד חיי מדף ארוכים. כמו כן, החברה מוכרת בשוק גם בזכות השירות והליווי המקצועי שהיא מעניקה ללקוחותיה.

לכתבה המקורית כפי שפורסמה באתר