הינך נמצא כאן

Share page with AddThis

עונת המלפפונים Out - עונת הפלפלים והאבטיחים In

חדשות ועדכונים
23.03.2017

לכתבה המקורית כפי שפורסמה באתר 

איכות היא אחד הפרמטרים החשובים ביותר בבחירת זנים לגידול, מאחר והיא יכולה לעיתים גם לסייע למגדלים לחסוך בתשומות (בכוח עבודה וידיים עובדות למשל) ו/או לפדות תשלום גבוה יותר עבור התוצרת שלהם. כך למשל ניתן לראות עם הפלפלים הגדלים באזור הערבה שמרביתם מיועדים לייצוא. דוגמה נוספת מגיעה מגידול האבטיחים, שהביקוש הישראלי "מתח" את התקופות בהן משווקים אבטיח בישראל - דבר שהוביל את חברות הזרעים לספק מענה באמצעות זנים שונים המתאימים לתקופות גידול שונות ומאתגרות. דוגמה לכך ניתן לראות בזן אבטיח חדש שעתיד להיכנס לשוק, העונה לשם "sweet dawn" שמתאים לגידול בטרום עונת האבטיח, שמתאפיינת בטמפרטורות נמוכות.

כל מגדל או חקלאי שמכבד את עצמו מכיר את השם: "זרעים-גדרה-סינג'נטה" היטב. החברה שנוסדה בישראל ב-1952, הפכה למותג עולמי מוביל בתחום שיווק גנטיקה של זרעי הירקות במרוצת השנים. בשנת 2005 נרכשה בידי קרן מרקסטון ולאחר שנתיים נמכרה לסינג'נטה - בין 3 החברות האגרו כימיות המובילות בעולם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שטח אבטיח - "זני אבטיחים שונים עבור תקופות שונות בשנה" (צילום: זרעים-גדרה)

 

בנובמבר האחרון החליטה סינג'נטה לסגור את אתר רבדים בו פועלת החברה בישראל. אך החקלאים שחששו כי הפעילות בישראל תיפסק יכולים להיות רגועים. הנציגות המסחרית המקומית – זרעים גדרה–סינג'נטה ממשיכה לפעול במלוא המרץ ומביאה בשורות חדשות למגדלי הירקות עם שלל מוצרים חדשים לשוק המקומי ומגוון זנים איכותיים בגידולים: פלפל, עגבניות, קישוא, אבטיח ועוד, כפי שהיה עד היום, זאת לצד שירות, תמיכה וידע מקצועי לאורך כל הדרך. לא אחת חקלאים מציינים כי הליווי של זרעים גדרה - סינג'נטה למגדלים, הינו שירות שלא מתקבל מחברות אחרות במשק שעוסקות בתחום הזרעי.

 

אבטיח קריספי, חטיף פלפל ועגבניות פיצוץ

חברת סינג'נטה ידועה בעולם באיכות מוצריה, ובתחום האבטיחים היא ממשיכה לספק חדשנות בתחום הטיפוח שמקורו בעיקר בארה"ב. בתערוכת התוצרת הטריה הגדולה בעולם "Fruit Logistica" שנערכה בחודש פברואר האחרון, הציגה סינג'נטה מוצר המועמד לפרס החדשנות. מדובר באבטיח ששמו "crisp delight" שמתאפיין בחיי מדף ארוכים במיוחד לאחר הקטיף, מאחר והוא מבשיל ונהפך למתוק וקריספי כשבוע- שבועיים לאחר הקטיף. זהו אבטיח שמתאים לשוק הייצוא ולתעשיית המזון המעובד אשר במסגרתו משווקים פירות טריים חתוכים באריזות.

אשכול עגבניות צ'רי - "עגבניית צ'רי נבולה" (Nebula) המכונה גם בשם "פיצוץ של טעם" (צילום: זרעים-גדרה)

 

גם בתחום עגבניות הטעם, סינג'נטה ממשיכה לפתח ולטפח עגבניות בסגמנטים שונים, במטרה למצוא טעמים חדשים ומגוונים שניתן להביא לשוק. אחד מן המוצרים הבולטים שלה בתחום הטעם היא עגבניית צ'רי "נבולה" (Nebula) שהגיעה לאחרונה לשוק הישראלי, לאחר שכבשה את המדפים ברשתות השיווק האירופאיות. מדובר בעגבניית צ'רי שמכילה איזון מדויק של חמיצות ומתיקות, וקליפתה המוצקה גורמת לעגבנייה הזו "להתפוצץ" למי שטועם אותה בפה, ולכן היא מכונה גם בשם "פיצוץ של טעם". "מוצרי הדגל שלנו בין אם בתחום הפלפלים והעגבניות מחזיקים נתחי שוק משמעותיים. אנחנו מובילים בנוסף לאלו גם באיכות המוצרים שלנו בגידולים אחרים כגון קישוא, אבטיח, כרוביים, תירס ועוד", מציינים בזרעים גדרה.

בזרעים גדרה - סינג'נטה מיוצרים עשרות מיליוני זרעים בשנה, והחברה משקיעה משאבים רבים על מנת להבטיח שהזרעים הללו יהיו בעלי גנטיקה איכותית, עם אחוזי נביטה גבוהים, נקיים ממחלות ועוד. כל זאת, על מנת להבטיח שכל גורם המעורב בשרשרת האספקה ייהנה ממוצר ברמה הגבוהה ביותר. בחברה מציינים כי בכל שנה זרעים גדרה - סינג'נטה, משיקה מספר זנים חדשים אשר מביאים בשורה חדשה וחדשנות לשוק בתחומים שונים כגון, מענה למחלות קרקע ונוף, סבילות לוירוסים, איכות הפרי ולצרכי שוק נוספים בהם גדלים שונים של פירות, סגמנטים חדשים ועוד.

 

ספרו קצת על ענף הפלפל

"ישנם סגמנטים שונים ותקופות שונות לגידול פלפל. זרעים גדרה-סינג'נטה מובילה בסגמנט זני פלפל בלוקי המיועדים בעיקר לייצוא. ישנה עונת גידול מרכזית בסתיו, בה מרבית הפלפלים גדלים בערבה והיא נמשכת משלב שתילה ועד קטיף בין החודשים יולי - אפריל. עונת הגידול של הקיץ-אביב כוללת זני פלפל בלוקי המתאימים לעונה זו ולתנאי מזג האויר חמים יותר. גידול הפלפל האביבי קייצי, מתרכז בעיקר באזור הבשור וצפון הארץ".

פלפלים בחממה - "זרעים גדרה-סינג'נטה פועלת על מנת לספק מענה לצרכי שוק משתנים" (צילום: זרעים-גדרה)

 

כחברה שמובילה את שוק הפלפל בארץ בעשור האחרון זרעים גדרה-סינג'נטה פועלת רבות על מנת לתת את המענה המרבי לצרכי המגדלים. "אנחנו נמצאים איתם בשטח, מלווים אותם מתחילת העונה ועד סופה. אנחנו מכירים היטב את הזנים שלנו ואת תנאי השטח השונים ועושים מאמצים על מנת להתאים את הזנים עבור התנאים והצרכים השונים של המגדלים, במטרה להגיע לתוצאות מירביות תוך מזעור נזקים".

 

בשנים האחרונות חל משבר לא פשוט בענף

"על אף המשבר הקשה שחווה הענף בשנים האחרונות, שהשפיע גם עלינו ועל חברות זרעים אחרות, אנו ממשיכים להאמין בחקלאות של אזור הערבה ובמגדלים שחיים שם. לדעתנו אין תחליפים רבים לגידול הפלפל ואנו מאמינים שצריך להמשיך לגדל ולטפח אותו. אנו פועלים ונמשיך לפעול על מנת להמשיך לספק למגדלים את המענה לצרכי השוק המשתנים, בין אם מדובר בשוק הייצוא או בין אם זה לשוק המקומי ולספק גנטיקה איכותית ומובילה, לצד שירות ותמיכה מקצועית".

נביטה במעבדה - "זרעים בעלי גנטיקה איכותית, אחוזי נביטה גבוהים ונקיים ממחלות" (צילום: זרעים-גדרה)

 

החברה פועלת רבות על מנת לספק מענה לצרכי השוק המשתנים ולהביא חדשנות בתחום הירקות. אחד מהמוצרים החדשניים ביותר שהושקו על ידי החברה לפני שנים בודדות הוא פלפל "אנג'לו" (Angello) שהוא הפלפל המתוק הראשון מסוגו בעולם שהוא נטול גרעינים. מדובר בפלפל קטן ומתוק לרוב יותר מפלפל רגיל, בעל מרקם קראנצ'י במיוחד, אשר מתאים בתור חטיף בריא (גם לילדים). הוא גדל ומשווק גם במדינות שמעבר לים, בהן ספרד, הולנד, בלגיה ועוד.

מעבר לכך מתמקדת החברה בלקוחותיה המגדלים ומספקת זנים איכותיים, בעלי עמידות לפגעי קרקע, מחלות וסבילויות לוירוסים שונים. אחד מן המוצרים שיושקו השנה לעונת האביב- סתיו הוא פלפל בלוקי העונה לשם "יזיר" שיש לו עמידות לנמטודות (תולעים זעירות שוכנות קרקע שנטפלות לשורשי צמחים בגידולים חקלאיים רבים וגורמות להם נזקים כבדים), ובארץ ישנם אזורים רבים אשר נגועים בנמטודות והמגדלים מחפשים פתרונות להתמודדות.

 

ירקות כחול-לבן

חלק מהמוצרים שמשווקים על ידי חברת זרעים גדרה-סינג'נטה מפותחים כאן בארץ בשיתוף הפקולטה לחקלאות, כגון פלפלים ועגבניות. לזני הפלפל האיכותיים הללו יצא שם עולמי, שאחד מהם הוא פלפל בלוקי אדום וותיק העונה לשם "קנון", ולצידו ישנם זנים בולטים נוספים ששמם עולה לאחרונה לכותרות העיתונות המקצועית גם בחו"ל, בהם פלפל בלוקי אדום "מרכבה" ו"בוטארוס".

בחברה מציינים כי לצד הזנים שמפותחים בישראל, ישנם מוצרים אשר מגיעים מאירופה וארה"ב כגון תירס, אבטיח, קישוא ועוד. חלק מהזנים הללו בולטים ומובילים בשוק במדינות אחרות ומוכרים בעיקר בשל איכותם וטיבם.

 

לכתבה המקורית כפי שפורסמה באתר