זרעים גדרה-סינג׳נטה נמצאת בשטח (גם) בימים אלה

מאמרים מקצועיים
Zeraim Gedera Syngenta
בחודשים האחרונים נחשפנו לחוזקם ואומץ ליבם של חקלאי מדינת ישראל, ולשותפות ולתמיכה של הישראלים במפעל החקלאות הישראלי. גם אנחנו שם, כתף לצד כתף עם החקלאים הישראלים הנפלאים. היום החקלאים זקוקים לנו יותר מתמיד. מי זה ״לנו״? ממש כל אחד ואחת מאיתנו ובחברת זרעים גדרה-סינג׳נטה אנו מאמינים בחקלאות הישראלית וגם עכשיו ממשיכים לפעול לעזור למשימה הלאומית החשובה.

מאז אוקטובר חסרות בחקלאות ידיים עובדות, ישנם אזורים שסכנת העבודה בהם ממשית ולצד כל אלה ישנה חשיבות יותר מאי פעם בהצלחת מכירת כל הסחורה. אנחנו שמחים שישראלים רבים הבינו את החשיבות של המשימה הלאומית. שמחנו לראות מתנדבים בשטח ולצאת בעצמנו לא רק כדי לייעץ אלא לקחת חלק בעבודה, מהשתילה ועד לקטיף. 

 

החוסר בידיים עובדות

מתחילת המלחמה החקלאים מתמודדים עם אתגר לא פשוט של חוסר בכח עבודה מקצועי. מרבית הפועלים הזרים עזבו את הארץ והחקלאים נשארו בלי ידיים עובדות בשטחים וכתוצאה מכך בחוסר יכולת להמשיך ולפעול. המון סחורה חקלאית לא הגיעה ליעדה ובחלקות רבות החל ריקבון של פרי על הצמח וגם האטה משמעותית בקצב הגידול בחלקות החדשות שנשתלו ואף הן זקוקות לטיפול כגון ליפוף, ריסוס, עיבוד ועוד. 

 

החקלאים שלנו צריכים עוד ידיים עובדות ועל אף שזו אינה יכולה להיות תוכנית עבודה לטווח הארוך, כאן ועכשיו הם היו ועודם זקוקים למתנדבים. הצוות שלנו לא נח לרגע ואנחנו השתלבנו וממשיכים להשתלב בשטח ומגיעים לעזור למגדלים בכל פעולה שהם צריכים. הצוות שלנו מגיע עם ידע ועם ידיים שמוכנות לטפל בשתילים, לבצע קטיף וכל עבודה אחרת. כבר מתחילת המצב הנוכחי הצוותים שלא גויסו לשירות מילואים, יצאו לשטח על מנת להיות עם החקלאים, להבין את הצרכים המידיים, לקטוף את הסחורה, לטפל בחלקות גידול צעירות, לארוז וכל מה שצריך. העבודה של אנשינו בשטח היתה בעיקר בקטיף של עגבניות, פלפלים, מלפפונים ועוד. היינו בכל אזורי הארץ. הן בצפון, בחוף כרמל, במרכז ובעיקר כמובן בדרום.

במקביל אנחנו שמחים לראות יוזמות שמתמרצות עובדים חדשים בענף החקלאות. 
 

בכל מקום יש צורך בעוד עובדים וההתנדבות היא הרבה יותר מאשר עבודה. היא מחממת את הלב, תומכת בחקלאים ומאפשרת להם לסיים את העונה ולהתחיל את העונה הבאה. למן תחילת המצב היה מרגש לראות ישראלים רבים מכל הארץ מגיעים ומתנדבים, לעיתים תחת אזעקות, וממש מצילים בידם את מפעל חייהם של החקלאים, ובו זמנית משתתפים במאמץ החברתי הענק שנוצר בישראל. 

עבור החקלאים מדובר במפעל חיים ועבור ישראל מדובר על צורך לאומי. המדינה שלנו חייבת את החקלאות כפי שהחקלאות חייבת את המדינה ואי אפשר להפריד בין השניים. 

 

חשיבותה של ההעדפה הצרכנית

מעבר לתחושת הסיפוק בעשייה ובתמיכה בלקוחותינו החקלאים ישנה גם חשיבות רבה בתמיכה בחקלאות ישראלית שהרי היא הבסיס להבטחת מזון בארצנו ושמירה על החקלאים ועל החממות שלהם היא גם שמירה על החקלאות הישראלית.

ברור לנו שלא כולם יכולים להתנדב. לא כולם יכולים לפנות את הזמן, המשאבים ואפילו הכוח כדי להגיע לשטח עם החקלאים. מעבר לכך, אנחנו יודעים כי מאות ואלפי מתושבי המדינה נותנים מעצמם באחת התקופות המאתגרות ביותר שעוברות עלינו. לכל אותם האנשים שרוצים לתמוך בחקלאים גם בלי להגיע לשטח אנחנו אומרים שיש דרך לעזור.

התוצרת החקלאית הישראלית האיכותית והטרייה נמצאת ברשתות השיווק, בירקניות ונמכרת גם בשיווק ישיר. זה הזמן לעשות בחירה חזקה, לתמוך בתוצרת שלנו ולתמוך באופן ישיר בחקלאות הישראלית, גם בלי להגיע לשטח. בחירה בתוצרת ישראלית מחזקת את החקלאים, מחזקת את החקלאות ותורמת לתחושת הגאווה הישראלית.

 

איך אפשר לקנות יותר סחורה ישראלית?  

הישראלים שמחים לקנות סחורה שהיא שלנו, כחול לבן, שיוצרה כאן על ידי כוח עבודה מקומי. לצורך כך כדאי להכיר את המראה של הירקות שגדלים פה כשהעגבנייה היא אחת הפשוטות לזיהוי. ממש כמונו הישראלים, גם לעגבניות הישראליות יש עוקץ והוא ירוק. בתוך כל העגבניות שעל המדפים חשוב פשוט לעשות בחירה באלו עם העוקץ ואם הן לא על המדף הגבוה ביותר, יש לחפש את אלה עם העוקץ שאולי נמצאות במדף אחר ויתכן שאפילו מאוגדות יחדיו באשכול.

אם עדיין לא נמצאו העגבניות הישראליות אין כל בעיה לבקש אותן. הן נמצאות בסופרים ובחנויות השונות ואין כל סיבה להתפשר על סחורה חקלאית מבחוץ. לשמחתנו המודעות לנושא גדלה באופן מידי והיום אפשר לראות יותר מדפים שמסומנים תחת ״סחורה ישראלית״. פשוט וקל לעשות את הבחירה הנכונה, הבחירה שמחזקת אותנו מבפנים, גם כלכלית וגם תזונתית.

אגב, במקרה של עגבניות קל לעשות את הבחירה הנכונה. הן לא רק מיוצרות פה אלא גם מציעות חיי מדף ארוכים יותר, מוצקות טובה וצבע טוב יותר. כמובן, מגדלים פה לא רק עגבניות ורצוי פשוט לבחור את הירקות המופיעים בקטגוריית הסחורה הישראלית. 

עוד על סימון חקלאות ישראלית ברשתות המזון
  

Zeraim Gedera Syngenta
Zeraim Gedera Syngenta - IL.jpeg