עובש אפור בעגבניה - Botrytis cinerea

פגעים, ווירוסים ומחלות

עובש אפור מופיע בכל צורות הגידול של העגבניה, הן בשדה הפתוח והן בחממה. הוא מהווה בעייה קשה למגדלים כיוון שהוא תוקף הן את הצמוח והן את הפרי במהלך העונה ועלול לגרום נזקים גם בפרי לאחר הקטיף.

מאפיינים עיקריים:

1. העובש האפור מופיע כפלומה בצבע אפור-חום המזכירה במקרים רבים לבד בשל שפע הנבגים הגדלים מן הרקמה הנקרוטית.

2. הפטריה תוקפת בעיקר צמחים בוגרים וחודרת דרך חתכים ורקמות מזדקנות בעלים, בעלעלים, בפטוטרות ובענפים. הסרה לקויה של עלים וסעיפים צדדיים, גורמת לעתים קרובות לפצעים, אותם יכולה הפטריה לתקוף בקלות.

3.  הבוטריטיס עשוי לחגר את הגבעול ולגרום לצמחים לנבול מעל נקודת ההדבקה.

4. העובש האפור יכול לתקוף את הפרי בעודו על הצמח בשני אופנים שונים:

א. חדירה אל תוך הפרי הגורמת להסדקות הקליפה במרכז השטח המודבק.

ב. כתמים עלולים להופיע על פרי ירוק ואדום. הנבגים נובטים על פני הפרי ומתחילים לחדור אל תוכו. בשלב מסויים נפסקת התפתחות הנבגים ומופיע כתם שחור קטן מוקף בהילה לבנה על פרי ירוק וצהובה על פרי אדום. אף שאין מופיע רקבון, הפרי בדרך כלל אינו ראוי לשיווק.

5. הפטריה מתפתחת היטב בלחות יחסית של 95% וטווח טמפרטורות של 170 – 230 C. ההדבקה מתחילה במזג אוויר קר יחסית, מעונן ולח ומתפשטת באמצעות גשם, רוחות וזרמי אוויר. התנאים האקלימיים בחממות ובתי רשת בעונות מסויימות בשנה, עלולים להיות אידיאליים להתפתחות המחלה, במיוחד בשתילה צפופה ובתנאי אוורור לקוי.

הדברה:

1. בחממות ובתי רשת יש להקפיד על אוורור תקין ומרווחים נאותים בין הצמחים, בהתאמה לתנאי המבנה.

2. חפוי קרקע החממה ביריעות פלסטיות מסייע בהפחתת הלחות במבנה. צידו העליון של הפלסטיק יהיה בצבע אפור-כסוף וצדו התחתון הפונה אל הקרקע יהיה בצבע שחור.

3. בהסרת עלים וסעיפים צדדיים יש להשאיר חתך נקי, קרוב ככל האפשר לגבעול, כדי להבטיח פצע קטן. אין להשאיר רקמות או חלקי צמח שיבלטו מן הגבעול.

4. ריסוס מונע בקוטלי פטריות יינתן מוקדם עוד לפני הופעת המחלה. יש להשתמש ב3 – 4 חומרים שונים מקבוצות כימיות שונות, ברוטציה. יש להוועץ במדריך מקומי בבחירת הכימיקלים.

5. ניתן להכין מימרח של קוטל פטריות טוב ואבקת טלק ולמרוח אותו על גבי הפצעים כדי למנוע הדבקה.